Dobre rady dla Rodziców Maluszka

Pierwsze dni w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dziecka, rodzica, ale i dla nauczyciela. Pamiętajmy o dobrym nastawieniu, uśmiechu i poczuciu, że dziecko jest w dobrych rękach😊

Okres adaptacyjny może być: spokojny lub burzliwy, krótki lub długi… Jak będzie tym razem? Nie wiemy. Wiele na pewno zależy od Rodzica i nauczyciela. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i pozytywnie nastawić.

Kilka dobrych rad:

• Okazuj dziecku radość i ciesz się z nim, że idzie do przedszkola.

• Rano obudź dziecko z uśmiechem na twarzy😊

• Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola; poinformuj je dlaczego będzie chodzić do przedszkola.

• Pozwól dziecku zabrać z domu ulubioną przytulankę, maskotkę lub zabawkę.

• Ubieraj dziecko w odzież tak aby było mu w tych rzeczach wygodnie.

• Pożegnanie powinno odbywać się bez pośpiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania.

• Warto umówić się z dzieckiem na sposób pożegnania i trzymać się przyjętej zasady. Może  to być buziak, przytulas, piąteczka i lecisz do pani😉Pierwszego dnia trudno mówić o rutynie, ale po jakimś czasie dziecko zacznie się przyzwyczajać i rozstania staną się łatwiejsze.

• Ważne by dziecko weszło do sali „na własnych nogach”, a nie na rękach rodzica. Postarajmy się uniknąć sytuacji, w której  dziecko jest „wyrywane” z objęć bliskiej osoby -taki moment jest nieprzyjemny dla każdej ze stron -dziecka, rodzica i nauczyciela.

• Nie obiecuj dziecku, że odbierzesz je po obiedzie, jeżeli wiesz na pewno, że nie będziesz mógł tego zrobić.

• Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; gdy raz ulegniesz, będzie coraz trudniej. Twój Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.

• Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, maluch powinien przez pierwsze dni przychodzić z tatą.

• Witaj swoje dziecko z uśmiechem, chwaląc je, np. „Byłeś bardzo dzielny! Teraz możemy iść do domu.”.

• Nie wypowiadaj się negatywnie w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu dziecka w przedszkolu.

• Nie wywołuj dodatkowego stresu, wymuszając na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu; samo zacznie opowiadać w odpowiednim momencie.

Warto wiedzieć, że:

• adaptacja to mechanizm, z którego korzystamy całe życie;

• każdy mały przedszkolak przez pierwszych kilka tygodni przechodzi naturalny kryzys adaptacyjny;

• rodzice mają wpływ na to, jak dziecko się adaptuje, wspierając je emocjonalnie, dbając o rytm i odpoczynek oraz nawiązując przyjazne relacje z nauczycielem.