Zajęcia na poniedziałek 29.03 dla grupy Misiów

Drodzy Rodzice, kochane dzieci !!!

W tym tygodniu czas poznać kolejną literę alfabetu. Wielką literę J, i małą j.

(Karty pracy cz.3 str. 72 – 76). Potrzebne będą: karteczki w kształcie kwadratu- białe, niebieskie, czerwone

 TEMAT: J jak jajka

Zabawa 1.
Podział słowa: jajo na sylaby.
Ułóż tyle kwadratowych karteczek ile sylab słyszysz w wyrazie jajo. Ile ich jest?

Zabawa 2.
Oznaczanie miejsca litery „j” w słowie.
Podziel wyraz jajko na głoski. Ułóż odpowiednią liczbę kwadracików (jeden kwadrat to jedna głoska). Oznacz miejsce, w którym słyszysz głoskę j. (Dziecko wskazuje, który kwadracik symbolizuje głoskę j- pierwszy i trzeci)

Zabawa 3.
Samogłoska czy spółgłoska? Oznacz głoski na niebiesko – jeśli jest to spółgłoska lub na czerwono, jeśli słyszysz samogłoskę.

Zabawa 4.
„J jak…” – wymyśl jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się od głoski J. (np. jajko, jamnik, jednorożec, jaszczurka, jagody, jabłko, jeż, jarzębina, jogurt, Justyna, Jadwiga itd.)

Łatwe? To spróbuj teraz odszukać wyrazy, które mają głoskę J w środku lub na końcu. (np. kajak, kraj, pojemnik, pajac, pokoje, klej itd.)

Zabawa 5.
Ułóż z pomponików literę j małą i J wielką. Możesz wykorzystać także guziki, wstążkę, sznurek, korki, monety, klocki itp. Lub napisz literkę J na rozsypanej mące, kaszy itp.

Zabawa 6.
Napisz literę J, j palcem w powietrzu, na podłodze, na dywanie, na plecach mamy lub taty. Następnie powiedź palcem po konturach litery. Napisz literę po śladzie. Następnie po przerywanej linii, a na końcu samodzielnie (karta pracy)

Zabawa 7. 

„W krainie j”- wyruszamy do krainy, gdzie wszystko rozczyna się na literkę „j” lub sylabę „ja”. Zadaniem dzieci jest przedstawić się np. Jania, Jpatrycja, Jkamila, Joliwia, Jwiktoria, Jzosia, Jpiotruś, Jwojtek, Jbartek oraz dodać j do nazwiska. Następnie dzieci próbują w ten sposób zmienić imiona rodziców, przedmiotów z otoczenia. Jest przy tym dużo śmiechu :). Można również dodawać sylabę „ja” np. Nazywam się Jaania, Jaoliwia, Jazosia, Japatrycja, Jawojtek itd.

Po ćwiczeniach zapraszam do gry, która polega na „zbijaniu kretów”, których ilustracje rozpoczynają się na głoskę J, j. Na pewno spodoba Wam się ta gra. I czeka tam mała niespodzianka :)) Należy kliknąć w link:

https://wordwall.net/play/1344/176/742

Obejrzyj:

https://www.youtube.com/watch?v=EFtNTCZg-WQ – nauka czytania i pisania – literka J

https://www.youtube.com/watch?v=Rt0SywVarKE – litera J

Publiczne Przedszkole nr 10

w Radomsku

Skip to content