Wakacje już blisko. Jak zadbać o czas wolny dziecka?

Wakacje już blisko. Jak zadbać o czas wolny dziecka?

Lato to czas zabawy i upragnionych atrakcji, na które dzieci czekają cały rok. Dla rodziców to wyzwanie, by nie tylko sprawić radość najmłodszym, lecz przede wszystkim zapewnić im bezpieczny wypoczynek.

Niezliczone godziny spędzone na przydomowym podwórku, zabawa na plaży, kąpiel w jeziorze czy górskie wyprawy z pewnością sprawią wiele radości każdemu, nie tylko dzieciom. Lato i wakacje w największym stopniu wiążą się z przyjemnością, ale nie brakuje też dodatkowych zagrożeń, na które narażony jest każdy z nas, a szczególnie dzieci. Należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, których pominięcie może być powodem zakończenia wakacji dużo wcześniej, niż było to planowane.

Wakacje to doskonały okres by nieco urozmaicić dzieciom czas wolny. Nie można pozwolić, by jedynym odpoczynkiem od przedszkola czy szkoły było całodzienne granie na komputerze lub spędzanie czasu przed monitorem telewizora. Ważne dla młodego organizmu jest częste przebywanie na świeżym powietrzu, a wakacje to idealna okazja, by z tego skorzystać. Jeżeli nie można zapewnić dziecku dłuższego wyjazdu na wieś, nad morze lub w góry to nic straconego. Wystarczy piesza wycieczka do pobliskiego lasu, rowerowa wyprawa do najbliższej miejscowości lub gry i zabawy zorganizowane na własnym ogródku.

Ważne, aby również rodzic w pełni się zaangażował lub zaprosił inne osoby do wspólnego spędzenia czasu. Zarówno na ogródku, plaży, jak i szlaku górskim nie można pozostawiać dziecka samemu sobie. W każdym z tych miejsc istnieją niezauważalne na pierwszy rzut oka zagrożenia. Dziura w płocie, głęboki staw, tłum turystów – każda z sytuacji może stać się powodem niepożądanych kłopotów, które wywołują sporo stresu.

Podczas upałów nie zpomnijmy skórę małego dziecka zawsze należy chronić kremem z wysokim filtrem nawet wtedy, gdy dziecko nie będzie bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. Narażenia na słoneczne poparzenia uniknąć można również, nie przebywając w pełnym słońcu pomiędzy godziną 10 a 15, w tych godzinach jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz ich dziadków, czyli osób starszych. Oczywiście nie trzeba uciekać od razu z plaży, duży parasol, który w pełni zakryje słońce, sprawdzi się idealnie. Podczas codziennych letnich spacerów warto wyposażyć siebie, jak i dziecko w lekkie i przewiewne kapelusze, które zapewnią dodatkową ochronę głowy.

Udanych wakacji!

 

Opracowała M. Kowalik

Publiczne Przedszkole nr 10

w Radomsku

Skip to content