Propozycje aktywności na środę 31.03

 1. Zabawa inscenizacyjna ” Pieczemy ciasto”. Rodzic proponuje dziecku upieczenie ciasta na niby. Oboje siadają na podłodze. Wyobrażają sobie, że trzymają w rękach miskę, w której będą mieszali poszczególne składniki ciasta, i kolejno dziecko naśladuje gesty rodzica, który pokazuje: ucieranie mąki z masłem, otrzepywanie rąk z mąki, wycieranie o fartuszek, wbijanie czterech jajek – sięganie prawą ręką za lewe ramię, hop – uderzenie o ramię, stuk – rozbicie, chlup – wrzucenie jajka do miski, siup – wyrzucenie skorupki przez prawe ramię; wyrabianie rękami, wałkowanie, dodawanie rodzynek, wkładanie do foremki i pieczenie. Potem – wąchanie upieczonego ciasta.
 2. Rozmowa na temat świątecznych ciast.
  – Jakie ciasta znajdują się na stołach w waszych domach w czasie Wielkanocy?
  – Które ciasta lubicie najbardziej?
 3. Wykonanie babeczek wielkanocnych.

  Przepis na ucierane babeczki:
  3 jajka
  1 kostka masła
  1 szklanka cukru
  1 łyżka proszku do pieczenia
  pół szklanki mąki ziemniaczanej|
  1 szklanka mąki pszennej
  zapach cytrynowy
  olej do smarowania foremek
  Z tej porcji wychodzi około 20 małych babeczek lub jedna duża babka.

  Sposób wykonania:
  Jajka utrzeć za pomocą miksera z cukrem na puszystą masę. Wsypać proszek do pieczenia, dodać pół zapachu cytrynowego, zalać roztopionym, gorącym masłem, a następnie dodać pozostałe składniki i zmiksować. Wylać do foremek wysmarowanych olejem. Piec około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 150 stopni. Po wyjęciu z piekarnika położyć na wilgotnej ściereczce, a potem wyjąc z foremek i wystudzić. Smacznego!

 4. Pokoloruj lub w inny sposób ozdób obrazek.
  Kolorowanki: Babka Wielkanocna do druku za darmo dla dzieci, 4, 5, 6 latków

Publiczne Przedszkole nr 10

w Radomsku

Skip to content