Propozycje zadań na czwartek 01.04.2021r.

Temat: Co znajduje się w koszyczku wielkanocnym?

Pomoce do przygotowania przez rodzica w domu: piłka, poduszka, odtwarzacz CD, dowolna muzyka, wiklinowy koszyczek, gałązki bukszpanu, cukrowy baranek, czekoladowy zajączek, kurczaczek z waty, kogucik na pisance, sylweta bałwanka, wata, klej, kredki.

 1. Co znajduje się w koszyczku wielkanocnym?

Rodzic pokazuje dziecku zawartość ustrojonego bukszpanem koszyczka: cukrowego baranka, czekoladowego zajączka, kurczaczka z waty, kogucika na pisance i mówi, że małe zwierzątka są symbolem odradzającego się życia i symbolem świąt wielkanocnych. Dziecko ogląda je, podaje ich nazwy (dzieląc je na sylaby), mówi, z czego są zrobione.

 1. Oglądanie filmuWielkanoc – symbole i tradycje”

https://www.youtube.com/watch?v=7j_ein7ihxs

 1. Zabawa ortofoniczna – Zwierzęta z wielkanocnego koszyczka.

Dziecko naśladuje głosy i ruchy zwierząt, które pokazuje rodzic, wyjmując je z koszyczka:

 • kurczątko: pi, pi, pi – dziecko kuca i porusza ugiętymi w łokciach rękami jak skrzydełkami,
 • baranek: bee, bee, bee – dziecko czworakuje,
 • kogucik: kukuryku – dziecko staje i uderza o uda dłońmi prostych rąk.
 1. Osłuchanie z piosenką „Kłótnia w koszyku wielkanocnym”

            https://www.youtube.com/watch?v=cAKlPIpTJTI

 1. Zabawa ruchowa – Ćwiczenia tułowia.

Dziecko, stojąc ze złączonymi nogami, przekłada piłkę z ręki do ręki wokół siebie. Na hasło Hop! – zmienia kierunek przekładania piłki.

 1. Zabawa badawcza – Jak jest zbudowane jajko.

Rodzic rozbija jajko, dziecko ogląda jego zawartość. Rodzic wspólnie z dzieckiem nazywają poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko. Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dziecku, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.

 1. Eksperymenty z jajkami

1) Jak rozpoznać, czy jajko jest surowe, czy ugotowane?

Rodzic kładzie przed dzieckiem jajko surowe i ugotowane na twardo. Zadaniem dziecka jest zakręcić leżące na stole jajka wokół własnej osi. Jajko surowe będzie obracało się wolno i krócej, a jajko ugotowane na twardo – szybko i długo.

2) Jajko – zatonie, czy będzie pływać?

Dziecko bardzo delikatnie umieszcza surowe jajko w wysokim przezroczystym naczyniu napełnionym wodą (szklance, wazonie). Sprawdza, czy jajko tonie, czy pływa. Następnie wyjmuje jajko i wsypuje do wody 10-15 łyżek soli i miesza wodę aż do jej rozpuszczenia. Umieszcza teraz jajko w solance – sprawdza, czy jajko tonie, czy pływa na powierzchni.

3) Jak rozpuścić skorupkę jajka?

Dziecko otrzymuje od rodzica naczynie z octem, w którym zmieści się jajko. Dziecko wkłada jajko (surowe) do octu i pozostawia do następnego dnia. Skorupka jajka rozpuści się i jajko będzie elastyczne jak gumowa piłka (i bardzo delikatne!).

 1. Zabawa ruchowa z elementem skoku – Zajączki, do norek!

Dziecko – zajączek– układa w dowolnym miejscu w pokoju poduszkę – norkę. Przy dźwiękach muzyki zajączek skacze po łące – pokoju – w różnych kierunkach, omijając norkę oraz inne przedmiotu ustawione w pokoju. Podczas przerwy w muzyce zajączek skokami udaje się do swojej norki.

 

Zadania dodatkowe

https://www.youtube.com/watch?v=o0aZn28rwVM  Bajka „Wielkanocny zajączek”

https://www.youtube.com/watch?v=vjQrmmMiVas  Bajka „Historia wielkanocnego zajączka”

https://www.youtube.com/watch?v=dphh-doNT58  Bajka „Masza i Niedźwiedź – Wielkanocna niespodzianka”

https://www.logopestka.pl/wielkanocne-memory-gra-online/?fbclid=IwAR2_g-GaIyAtwgvVkbxi1dpoSHcT9D6qOKcF71fcHOaBLpnYxjKxLEu6L_I  – Wielkanocne memory

https://www.youtube.com/watch?v=gBEDgci-5nU  Symbole wielkanocne

 Pozdrawiam 🙂

Publiczne Przedszkole nr 10

w Radomsku

Skip to content