Propozycje zada艅 na czwartek 1.03. 馃悶 i 馃悵

1. Rozmowa z rodzicami na temat przed艣wi膮tecznych porz膮dk贸w w domach dzieci.
– Dlaczego w domach robione s膮 porz膮dki?
– Co robi膮 rodzice?
– Jak ty mo偶esz pom贸c swoim rodzicom w porz膮dkach?

2. Zabawa 鈥濼aniec Sprz膮taniec鈥

Do sprz膮tania mo偶emy wykorzysta膰 muzyk臋. Dzieci uwielbiaj膮 bawi膰 si臋 przy piosenkach, kt贸re dodatkowo podczas sprz膮tania odwr贸c膮 ich uwag臋 od nielubianej aktywno艣ci.
Wybieramy dwie trzy piosenki 鈥 ulubione dziecka. Umawiamy si臋, 偶e sprz膮tamy z dzieckiem w jej rytm, 艣piewamy i ta艅czymy.
Oczywi艣cie warto ustali膰 zasady- dziecko zbiera zabawki, a mama/tata w tym czasie np. wyciera kurze. Gdy piosenka si臋 sko艅czy, sprawdzamy czy jest porz膮dek w pomieszczeniu, czy musimy zata艅czy膰 jeszcze jeden taniec- sprz膮taniec.

3. Moja pisanka 鈥 ugotowane wcze艣niej jajko na twardo, dzieci ozdabiaj膮 palcami maczanymi w farbie, mog膮 wykona膰 pisanki dla ca艂ej rodziny.

4.鈥濿ielkanoc u Pana J臋zyczka鈥 – zabawa logopedyczna rozwijaj膮ca aparat mowy.

W czasie gdy rodzic czyta bajeczk臋, dziecko wykonuje 膰wiczenia usprawniaj膮ce narz膮dy mowy. Zach臋canie do uwa偶nego s艂uchania tekstu i wykonywania polece艅.

Opowiadanie 鈥濿ielkanoc u Pana J臋zyczka鈥

Zbli偶a si臋 Wielkanoc. Trwaj膮 przygotowania do 艣wi膮t. Pan J臋zyczek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski (robimy z j臋zyka misk臋 鈥 prz贸d i boki j臋zyka unosimy ku g贸rze, tak by na 艣rodku powsta艂o wg艂臋bienie) wsypuje m膮k臋 i cukier (wysuwamy j臋zyk z buzi, a potem go chowamy, przesuwaj膮c nim po g贸rnej wardze, g贸rnych z臋bach i podniebieniu), dodaje mas艂o (wysuwamy j臋zyk z buzi, a potem go chowamy, przesuwaj膮c nim po g贸rnej wardze, g贸rnych z臋bach i podniebieniu). Wszystkie sk艂adniki miesza (obracamy j臋zykiem w buzi w prawo i w lewo) i mocno uciera (przesuwamy j臋zykiem po g贸rnych z臋bach, nast臋pnie po dolnych). Ciasto ju偶 si臋 upiek艂o (wdychamy powietrze nosem i zatrzymujemy je przez chwil臋 w buzi, nadymaj膮c policzki, nast臋pnie wypuszczamy powietrze ustami). Pan J臋zyczek w艂a艣nie je ozdabia 鈥 polewa czekolad膮 (przesuwamy czubkiem j臋zyka po podniebieniu w prz贸d, w ty艂 i w bok), obsypuje rodzynkami (dotykamy j臋zykiem ka偶dego g贸rnego z臋ba), orzechami (dotykamy j臋zykiem ka偶dego dolnego z臋ba).Pan J臋zyczek robi sa艂atk臋 warzywn膮. Kroi warzywa (wysuwamy j臋zyk z buzi i wykonujemy nim szybkie ruchy w kierunku nosa i brody), dodaje majonezu, miesza, apotem pr贸buje. Sa艂atka jest pyszna (oblizujemy wargi ruchem okr臋偶nym).Nast臋pnie pan J臋zyczek maluje jaja 鈥 powoli wk艂ada je do kubeczk贸w z barwnikami (przesuwamy j臋zyk po g贸rnej wardze, g贸rnych z臋bach i podniebieniu). Wyci膮ga pomalowane (wysuwamy j臋zyk z buzi, przesuwaj膮c nim po podniebieniu, g贸rnych z臋bach i g贸rnej wardze w kierunku nosa) i dmucha, 偶eby szybciej wysch艂y (wdychamy powietrze nosem, wydychamy buzi膮). Potem rysuje na jajach wzorki 鈥 kropki (dotykamy j臋zykiem r贸偶nych miejsc na podniebieniu), k贸艂ka (oblizujemy wargi ruchem okr臋偶nym), paski (oblizujemy g贸rn膮 warg臋, g贸rne z臋by, miejsce za z臋bami, nast臋pnie doln膮 warg臋, dolne z臋by, miejsce za z臋bami), kratk臋 (dotykamy j臋zykiem naprzemiennie z臋b贸w dolnych i g贸rnych, nast臋pnie prawego i lewego k膮cika ust).Zaplata jeszcze koszyczek wielkanocny (kilkakrotnie dotykamy j臋zykiem g贸rnej wargi, prawego k膮cika ust, dolnej wargi i lewego k膮cika ust) i ju偶 wszystko do 艣wi膮t
przygotowane. Cieszy si臋 pan J臋zyczek (u艣miechamy si臋 szeroko nie pokazuj膮c z臋b贸w), bo mo偶e ju偶 艣wi臋towa膰.

Publiczne Przedszkole nr 10

w Radomsku

Skip to content