Adaptacja Muchomorków

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej, to moment przełomowy w jego życiu.  Dla wielu jest to pierwszy kontakt z grupą rówieśniczą i znaczna zmiana dotychczasowego trybu życia. W tym momencie zmienia się przecież wiele w życiu malucha. Bezpieczny dom i ukochani rodzice nie są już jedynymi, z którymi się spotyka. Znajduje się teraz w nowej sytuacji, zupełnie różnej od tej domowej, dobrze mu znanej. Dziecko zaczyna funkcjonować w dwóch różnych środowiskach: rodzinnym i przedszkolnym.

Dziecko 3-letnie przez pierwsze dni pobytu w przedszkolu jest zdezorientowane, nie wie z kim nawiązać bliższy kontakt, kto zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju wewnętrznego. Tą osobą jest nauczycielka. Jednak sprawuje ona opiekę nad wieloma dziećmi równocześnie i nie może poświęcić czasu tylko jednostce. Dziecko nie zajmuje już – jak to było w domu – centralnej  pozycji, musi się więc przystosować, nauczyć nowych zachowań w sytuacjach emocjonalnie i poznawczo trudnych. Trzeba mu w tym pomóc, gdyż udane włączenie dziecka do grupy przedszkolnej ma ogromne znaczenie dla dalszego jego rozwoju.

Jeżeli początkowy okres pobytu dziecka w przedszkolu związany jest z przyjemnymi przeżyciami, wtedy dziecko jest pozytywnie nastawione, ufne i nie reaguje lękiem na podobne sytuacje. Dzięki odpowiednim działaniom można ułatwić dziecku 3-letniemu przyzwyczajenie się do przedszkola, niwelując  jego ewentualny stres.

A tak wygląda adaptacja w grupie Muchomorki

Publiczne Przedszkole nr 10

w Radomsku

Skip to content