2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym.

Niebieskie Serce Zdjęcia - darmowe pobieranie na Freepik

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Uzyskanie trafnej diagnozy może mieć ogromne znaczenie dla osoby w każdym wieku. Aktualnie odchodzimy od narracji o leczeniu osób w spektrum, a zamiast tego skupiamy się na akceptacji, wspieraniu i włączaniu osób neuroróżnorodnych, a także na upominaniu się o ich prawa.

W naszym przedszkolu na przełomie marca i kwietnia zorganizowano wiele działań i inicjatyw, które mały na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum oraz ich rodziny. Została stworzona książeczka „Miś Kabiś i niebieski balonik” autorstwa Elżbiety Stępień, do której  ilustracje stworzyły dzieci z radomszczańskich przedszkoli (poniżej galeria ze zdjęciami z książki). Miała ona za zadanie przybliżyć naszym podopiecznym świat koleżanek i kolegów ze spektrum autyzmu.

Kolejnym działaniem było nagranie piosenki „Błękitne serca” w utworze wystąpiły dzieci z naszego przedszkola oraz Przedszkola Specjalnego w Radomsku. Wspólne nagrywanie piosenki okazało się wspaniałą integracją podopiecznych oraz wyrazem pełnej akceptacji. Efektem chwalimy się poniżej 🙂

Zorganizowaliśmy również wystawę „Niebieskie serca”, która została wystawiona w Miejski Domu Kultury w Radomsku. Prace zostały wykonane przez przedszkolaki z radomszczańskich przedszkoli. Owocem pracy przedszkolaków są poniższe serca <3

31 marca był dniem podsumowującym nasze działania związane ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Nasze przedszkolaki zaczęły dzień od zabawy sensorycznej – odbijanie rączek pomalowanych niebieską farbą. Następnie na placu przedszkolnym nasi podopieczni oraz goście z Przedszkola Specjalnego stworzyli niebieskie serce z baloników, po czym poszli na spacer aby podkreślić, że wszyscy jesteśmy równi. Nasze piątkowe obchody udokumentował człowiek o wielkim sercu – Pan Wiesław Kuc, który odpowiada za nagranie i montaż filmiku. Zapraszamy do oglądania!

Wszystkie podjęte działania miały na celu zwiększenie wrażliwości naszych podopiecznych na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na główne problemy z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi.