„ŻABKI” NA WYCIECZCE

W piątek 21.04.2023. grupa Żabek z naszego przedszkola wybrała się do Częstochowy na autokarową wycieczkę, do Filharmonii i Muzeum Zapałek.

W Częstochowskiej Filharmonii przedszkolaki wysłuchały koncertu muzycznego w wykonaniu artystów, na którym aktywnie uczestniczyły i wspólnie bawiły się przy muzyce klasycznej . Miały okazję poznać instrumenty muzyczne, zasadę działania, ich budowę czy barwę brzmienia. Dowiedziały się również, że dla ujednolicenia terminologii w muzyce, w notacji muzycznej używane są powszechnie włoskie słowa, np. „piano” – cicho, „forte” – głośno, „allegro” – szybko czy „presto” – bardzo szybko.

Po audycji muzycznej dzieci zwiedziły budynek Filharmonii.

Zaglądały za kulisy, poznawały tajemnice instrumentów muzycznych. Podziwiały piękne sale koncertowe i salę prób. Dowiedziały się na czym polega praca dyrygenta i artysty muzyka, dlaczego podczas koncertu każdy dobrze słyszy wszystkie instrumenty, niezależnie od zajmowanego miejsca.

W Częstochowskim Muzeum Zapałek dzieci dowiedziały się jak produkuje się zapałki (dostarczenie drewna poprzez proces osuszania i pakowania) oraz zwiedzały dwie hale produkcyjne, a w nich maszyny i urządzenia jakie kiedyś były używane.

Śląska fabryka produkcji zapałek powstała w 1882 i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie, a także najstarszą w Polsce fabryką zapałek.

Przedszkolaki obejrzały krótki, 3 minutowy film dokumentalny, stanowiący najstarszy zabytek polskiej kinematografii, o pożarze zapałczarni, który miał miejsce w 1913 roku. Oglądaliśmy wystawę etykiet, które na przełomie wieku zdobiły pudełka zapałek z różnych zakątków świata, a także podziwialiśmy „rzeźby z jednej zapałki” wykonane przez regionalnego artystę.

To był mile spędzony dzień, pełen wrażeń i atrakcji.